Lučenec a Rimavská Sobota v lete ožije a dotkne sa neba
Lučenec a Rimavská Sobota v lete ožije a dotkne sa neba 11. júna 2019 ...
Viac
„Po stopách velikánov dejín“
Naša dobrodružná cesta po stopách objavovania historickej ...
Viac

Lučenec a Rimavská Sobota v lete ožije a dotkne sa neba

«Späť

Lučenec a Rimavská Sobota v lete ožije a dotkne sa neba

11. júna 2019 Lučenec – Mesto Lučenec  a Rimavská Sobota sa stane v dňoch 1. – 19. júla dejiskom série podujatí, ktoré bude spájať spoločná myšlienka „Dotkni sa neba“. Na ich realizácii sa budú podieľať kresťanskí dobrovoľníci z Českej a Slovenskej republiky, ktorých cieľom je obyvateľom mesta nielen priblížiť svet Biblie zaujímavou formou, ale taktiež pomôcť nastaviť zrkadlo nášmu zdraviu na Dňoch zdravia. Navštíviť môžete niektoré z nasledujúcich podujatí. 

Putovná výstava Biblií v Lučenci

Od 2. júla 2019 sa bude v Obchodnom centre Galéria na Námestí republiky  v Lučenci konať unikátna výstava Biblií „Biblia na cestách." Medzi vystavovanými exponátmi budú môcť návštevníci vidieť nielen rôzne jazykové prevedenia Biblií z celého sveta i Slovenska, ale aj historické vydania tejto „knihy kníh", či rôzne netradičné väzby. Medzi najstaršie exponáty patrí Biblia písaná švabachom z roku 1766, slovenská Biblia z 18. storočia a stredoveký pergamenový zvitok s časťou knihy Deuteronomium (5. kniha Mojžišova). Zo Slovenska pochádza i vystavovaný preklad Andreja Hlinku. Na výstave nebudú chýbať novšie, no nie menej atraktívne Biblie zo súčasnosti, ako napríklad Biblia do nepohody, ktorá je vode odolná a Biblia pre armádu, zabalená do vojenskej maskáčovej látky. Zaujímavá je aj Biblia pre väzňov, z ktorej stránok je nemožné vyrobiť si cigarety. Svetovým unikátom je i Biblia vyzdobená maľbami Salvadora Dalího, ktorá je jedným  z 333 kusov, ktoré na Slovensku vydavateľstvo Ikar vydalo. Nenechajte si ujsť túto jedinečnú výstavu Biblií v Lučenci.

Výstavu Biblií otvorí slávnostná vernisáž , ktorá sa bude konať 1. júla. 2019 o 17:00 hod. v priestoroch OC Galéria  v Lučenci, na 1. poschodí oproti oddeleniu rýchleho občerstvenia (Food court). Výstava potrvá od 2. - do 18. júla. 2019. Otvorená bude v pondelok až piatok od 10:00 do 18:00 hod. Vstup je voľný. Ďalšie informácie o výstave získate na e-mailovej adrese hs.artcom@gmail.com, telefonicky na čísle 0907 043 642, alebo navštívte internetovú stránku www.biblianacestach.sk.

Príďte si otestovať, ako ste fit
O zdravie je potrebné sa starať obzvlášť vtedy, keď s ním nemáme žiadny problém. Nielen o prevencii, ale aj o zdravom životnom štýle v detstve i dospelosti sa dozviete viac počas podujatia Dni zdravia, ktoré sa uskutočnia počas júla v Lučenci na Námestí republiky pred budovou OC Galéria. K dispozícii budú zaškolení dobrovoľníci, ktorí vám bezplatne zmerajú krvný tlak, telesný, podkožný i viscerálny tuk, kostrové svalstvo, BMI, hmotnosť i výšku. Zároveň bude možné si otestovať svoj životný štýl. Odborníci budú zároveň poskytovať aj individuálne poradenstvo. Akcia Dni zdravia bude prebiehať v Lučenci na Námestí republiky aj v Rimavskej Sobote na Hlavnom námestí,  vo vybraných dňoch (pondelok, stredu a piatok) od 1. do 17. júla 2019, v čase od 11.00 – 15:30 hod.

Duchovné otázky v 21. storočí
O tom, ako je možné vnímať náboženstvo a samotné kresťanstvo, hovoria prednášky Otázniky života, ktoré si pre poslucháčov pripravujú študenti. Budú sa zamýšľať nad otázkami, ktoré si chce zodpovedať  mnoho ľudí v súčasnosti- týkajú sa viery, minulosti i budúcnosti, čo nás čaká po smrti, prečo je toľko cirkví, relevantnosti  Biblie a jej odpovedí na spomínané otázky. Kompletný zoznam a termíny prednášok Otázniky života nájdete na webe podujatia www.dotknisaneba.skwww.betesda.sk. Prednášky sa uskutočnia počas troch týždňov, od 1. do 19. júla 2019, a to každý pondelok až piatok o 17:00 hod., v Lučenci v priestoroch Radnice (Mestské múzeum), a v Rimavskej Sobote v priestoroch Gemersko-malohontského múzea.

Viera a náboženstvo súčasťou civilného života?
O tom, či môže byť viera v Boha neoddeliteľnou súčasťou každodenného života,  hovoriť významný developer a jeden z najbohatších Čechov Radim Passer. Životný príbeh Radima Passera si budete môcť pod názvom „Biznis a viera“ vypočuť  18. júla o 17:00 hod. v Rimavskej Sobote  v priestoroch Gemersko-malohontského múzea  a 19. júla v Lučenci, priestoroch Radnice (Mestské múzeum). Vstup je voľný.

Aktivity „Dotkni sa neba“ pripravuje a organizuje občianske združenie Život a zdravie, Klub detí a mládeže Pathfinder – Prieskumník, ADRA – organizácia pre pomoc a rozvoj, Maranatha z.s. a dobrovoľníci zo spoločenského centra Betesda a z cirkevného zboru adventistov siedmeho dňa v Lučenci.

Viac informácií o sérii podujatí „Dotkni sa neba“ nájdete na webovej stránke www.dotknisaneba.sk alebo na www.betesda.sk

V prípade záujmu o ďalšie informácie, prosím, kontaktujte koordinátorov projektu:

Mgr. et Mgr. Juraj Turóci, +421 948 526 722
Mgr. Dominika Hlivková, +421 908 885 258
Marek Kaba, B.Th., B.A, +421 944 438 586

Betesda je nové spoločenské centrum  (bývalá Alchemilka-Nám.Artézskych prameňov 49), ktoré bude od septembra 2019 nadväzovať svojimi aktivitami na projekt  Dotkni sa neba a svojou činnosťou sa bude snažiť byť nápomocné svojmu okoliu. Pripravované aktivity a akcie môžete nájsť  na www.betesda.sk.

 

Lučenec 

Rimavská Sobota